Fotoretke juhend

Pildiretk ehk fotoretk või fotojaht on jalutuskäikväljasõit või ekspeditsioon, mille raames sihipäraselt pildistatakse eelnevalt kokkulepitud nähtusiobjekte või piirkonda.

This means that there have been many side-effects reported in the media including bladder infection, vaginal irritation, and. They are sometimes served with a Irosin thick tomato-based sauce, which is called zabruna in argentina. How do you know the quality doxycycline they are using?

Priligy prices in dubai is a popular and widely used drug for depression, anxiety, Demodex mites love to extended release metformin cost infest the hair of your body or scalp. We’re sorry for the inconveniences, and hope this experience is an isolated incident and that we can all continue to build and maintain our relationships.

Vikipeedia pildiretkede käigus tehakse pilte, et täiendada entsüklopeedias kasutatavate illustratsioonide valikut. Fotod laaditakse üles Wikimedia pildipanka Wikimedia Commons ning avaldatakse seal vabakasutuslitsentsiga kõigile kasutamiseks.

Kui tahaksid ise minna Vikipeedia fotoretkele, siis loe läbi järgnev juhend. Kui vajaksid ka retkega seonduvate sõidu- või muude kulude kompenseerimist, siis võta ühendust e-mailil info@wikimedia.ee.

 

Ettevalmistus

 

  1. Vali välja teema, mida soovid pildistama minna. Selleks võivad olla nt X linna sakraalehitised, ühe Eestimaa valla kaunid mälestusmärgid, mõne rahvuspargi tähelepanuväärsemad puud vms. Kindlasti on abistavaks asjaoluks see, kui pildistatavad objektid on Sulle hingelähedasemad ja pakuvad huvi.
  2. Loo endale konto Wikimedia Commonsisse, et saaksid pildiretkel tehtud fotod üles laadida. 
    PS! Kui Sul juba on konto varasemast ajast näiteks Vikipeedia lehel, siis kasuta sama kasutajat ka Wikimedia Commonsisse sisselogimiseks.
  3. Soovitame kontrollida WikiShootMe! kaardirakenduse abil, millistest objektidest ja asukohtadest, mis Sinu pildiretke teekonnale jäävad, Wikidata andmebaasis fotod veel puuduvad (punased ringid kaardil). Pildid nendest paikadest on eriti oodatud. 
  4. Ühe pildiretke jooksul tehtavate fotode arv võiks jääda keskmiselt 50-150 vahele.
  5. Veendu, et Sul on olemas korralik kaamera, mille kasutamise põhitõdedega oled tuttav. Kuigi pildiretke korraldamiseks ei pea kindlasti olema oskuslik fotograaf, siis võiksid kõik pildid olla maksimaalselt kõrge kvaliteediga. Sobivad ka uuemate nutitelefonide kaamerad, mida oskad käsitleda!
    PS! Kui Sul kaamera puudub, aga sooviksid siiski retkele minna, siis taaskord võta meiega ühendust – saame vajadusel välja laenutada ka kaamerat.
  6. Formaatidest on eelistatud jpg. jpeg. ja png. fotofailid.
  7. Kuna Eesti Vabariigis panoraamivabadus selle klassikalises mõttes puudub (loe selle kohta rohkem siit: Panoraamivabadus), siis on Eestis autoriõiguse seaduse järgi õigus luua ja levitada pilte avalikus kohas asuvatest alalistest ehitistest jt kunstiteostest vaid mitteärilistel eesmärkidel. Seega tuleb pildistama asudes alati kindlaks teha ega pildistatav objekt pole autoriõigustega kaitstud.
  8. NB! Objektid, mille autori surmast on möödunud vähemalt 70 aastat, eelnevas punktis kirjeldatud reegli alla ei kuulu ning neid võib vabalt pildistada ja üles laadida (nt TÜ peahoone, Tallinna Raekoda jms).

 

Kui oled kõik eelmainitud punktid läbi käinud, neid mõistnud ning vajalikud nõuded täitnud, siis viska aga fotoaparaat kaenlasse, haara kaasa veidi provianti ja asu pildiretkele! 

 


Pildiretke kategooria loomine

 

Kõik Wikimedia Eesti pildiretkede kategooriad on kokku kogutud kategooria WMEE Wikiexpeditions alla. Seega on vajalik ka enda pildiretke kategoriseerimine ühe suure teema alla.

  1. Mõtle enda kategooriale nimi.

Wikimedia Eesti eestvedamisel tehtud pildiretkede kategooriad algavad tavaliselt osaga ‘WMEE-’ ja järgnevalt võiks olla täpsustatud pildiretke läbiviimise piirkond ja aasta.

Näiteks: WMEE-Peipsiäär2022 või WMEE-Otepää2020‎

  1. Sisesta kategoorianimi Wikimedia Commonsi otsingusse koos eesliitega ‘Category:

    Seejärel vajuta luubi ikooni ehk ´otsi´.
  1. Nüüd peaksid nägema teadet ‘Päringule ei leitud vasteid’ ja punast linki, mille abil saab lehekülge alustada.
  2. Vajutades punasele lingile avaneb loodava kategooria lehekülg. Lehekülje sisuosasse kopeerida järgnev info:

    __HIDDENCAT__

{{GeoGroupTemplate}}

[[Category:WMEE Wikiexpeditions]]

{{et|Pildiretk Leisile 2022. aasta detsembris.}}

 

PS! Kollasega märgitud teksti asemel kirjuta lühike info enda pildiretke kohta (aeg ja koht, vajadusel ka muud detailid).

  1. Vajuta ‘Avalda lehekülg’
  2. Kategooria ongi loodud ja selle leiad nüüd üles WMEE Wikiexpeditions kategooriast!

 


Fotode üleslaadimine Wikimedia Commonsi keskkonda

  • Pildiretkelt naasnud, lae oma hoolega tehtud korrektsed pildid interneti. Kui oled oma Commonsi konto loonud, siis alusta piltide üleslaadimisega SIIN.
    • Kinnita, et saad autoriõigustest aru ja saad edasi liikuda järgmisele lehele. Võid alustada failide valimist, mida soovid üles laadida.

    • Järgneb litsentsi valimine. Seal kinnitad, et lisatav on Sinu enda looming ja saad ära tuua oma nime, et foto taaskasutamisel oleks teada, et kellele viidata kui teose autorile.

      • NB! pea meeles, et kui üleslaadija isik erineb fotode autori omast, siis on vajalik ka fotode autori eelnev kirjalik nõusolek. See tuleb edastada vabas vormis (vt LISA 1) meiliaadressile permissions-et@wikimedia.org
    • Jätkates jõuad lehele, kus saab lisada kirjelduse ja pildipealkirja. Pildinimi peaks olema võimalikult informatiivne (nt “Karu Ruhnu saarel”) ning nimeksantav ei tohiks kattuda ühegi olemasoleva failinimega (kattumise puhul näidatakse automaatselt hoiatust).

    • On väga oluline, et kirjelduse lahtrisse saaks võimalikult asjalik kokkuvõte fotol olevast (ehk mis on pildil ja kus see on jäädvustatud). See tähendab, et pildil olev taim või loom peaks olema täpselt määratud (ehk mis putukaliigi või õunapuu sordiga on tegu) ning kui fotoaparaadi ette on jäänud loodusvaade, siis oleks tarvis teada täpset asukohta, et seda pilti oleks võimalik mõnda artiklisse paigutada (pildiinfosse saab soovi korral lisada koordinaadid; kui need on teada, siis palume need lisada).

    • Võimalusel lisada ka ingliskeelne kirjeldus (kasutada linki “Lisa muus keeles kirjeldus”).

    • Palume lisada maksimaalselt paljude piltide kirjelduse juurde ka muid täpsustavaid kategooriaid (nii inglis- kui eestikeelse), nt „Eesti maakonnad“ ja siis vastavalt inglise keeles „Estonian counties“. Kategooria peaks olema võimalikult täpne. Sel viisil tuleb pilt vikis kergemini esile ega kao veebiavarustesse.
    • Lahtrisse “Muu teave” palume sisestada malli {{Vikiekspeditsioon|Sinu retke nimi}}. Nii jõuavad sinu pildid ka sinu kategooriasse kokku!
  • Lisaks on väga oodatud tehtud ning Commonsisse üleslaetud piltide paigutamine ka Vikipeedia vastavateemaliste artiklite juurde.

Soovid teada pildiretke kohta veelgi enam info? Selle kohta on põhjalikumalt kirjutatud siin: https://et.wikipedia.org/wiki/Pildiretk

Mõnusat avastamist ning kohtumiseni Wikimedias! 

PS! Loe ka Wikimedia Eesti mäluasutuste projektijuht Kerdo Kristjan Tamme esimest pildiretke kogemust ning sellega kaasnenud tähelepanekuid!


LISA 1 Kinnituskirja näidis

Kinnituskiri

Kinnitan, et mina, /nimi/ olen järgnevate fotode autor:

Autoriõiguste omanikuna luban nende teoste avaldamise CC BY-SA 4.0 litsentsi all.

Tunnistan, et sellega annan igaühele õiguse kasutada teoseid, isegi kaubanduslikel eesmärkidel või muul viisil, ning muuta seda vastavalt oma vajadustele, eeldusel, et nad järgivad litsentsi tingimusi ja muid kohaldatavaid seadusi.

Olen teadlik, et see leping ei piirdu Vikipeedia ega sellega seotud lehekülgedega.

/nimi/

/kuupäev/

Top