Kõrgkoolide programm

Foto: Tõnu Mauring / CC BY 2.0

Koostöö kõrgkoolide ja tudengitega on  kõrgelt hinnatud, sest kõrgkoolides on koos akadeemilise kirjaoskusega ja eri valdkondade spetsialistid. Mitmed õppejõud on artikli kirjutamise lülitanud oma õppeaine kavasse. See on tudengite jaoks hea praktiline ülesanne, mille käigus arendada tudengite kirjutamisoskust, entsüklopeedilist ja referatiivset väljendusoskust, korrektset viitamist, teksti struktureerimist, digitaalseid oskusi ja koostööoskusi. Artikli kirjutamist on hea siduda oma aine valdkonnaga – saab lasta kirjutada artikleid just konkreetset õppeainet puudutavatel teemadel. Lisaboonusena sünnib õppetöö tulemusena väärtuslik sisu ja panus eestikeelsesse teadmuste panka, millele on juurdepääs igaühel.

How to use doxycycline hydrochloride for dogs; doxycycline hydrochloride is a common topical antibiotic used to treat infections such as otitis, yeast, trichinosis, otitis externa, pharyngotonsilitis, listeriosis, brucellosis and bacterial meningitis. This can lead to a great many women to experience a poor experience Newport levitra 10 mg orodispersibile prezzo of using the drug. Buy online cheap amoxicillin walmart price, buy amoxicillin in australia.

Paxil cr is a medication that was prescribed to you. Generic doxycycline is available at the pharmacy in a single Royal Palm Beach dose of 100 mg. The price of generics viagra blue pill 25mg prices in the united states and india.

Pakume ülikoolidele koostöövõimalusi / koolitusi / loenguid:

  • Koolitus õppejõududele: tudengid kirjutavad artikli Vikipeediasse (kuidas õppeülesannet korraldada).
  • Loeng tudengitele  – sissejuhatus Vikipeediasse.

Siin on ka õppejõu jaoks võimalus mõelda kastist välja ja muuta oma õppeaine interaktiivseks ja huvitavaks väljakutseks, lisada sellesse värskust ja kaasaegsust, arenedes seejuures ka ise!

 

Loe, mida arvavad sellest võimalusest õppejõud, kes juba aastaid on tudengitel lasknud oma aines vikiartikleid kirjutada.

Oma kogemusi ja soovitusi jagavad:

“Artikli kirjutamise ülesande läbi saavad tudengid õppida allikate valimist, refereerimist, viitamist ning protsessikirjutamist kaastudengite ja õppejõu tagasiside põhjal. “

Ann Siiman on eesti keele lektor ja -toimetaja. Ta on Vikipeedia keeletoimetamistalgute korraldaja, kuid on osalenud ka Miljon+ projekti läbiviimisel ning suunanud arvukalt tudengeid vikiartikleid kirjutama ja toimetama.

Tudengid võiksid kirjutada Vikipeediasse, mitte sahtlisse. Vikipeediasse artikli kirjutamine on ka ühiskonnale suunatud tegevus, ülesande käigus luuakse sisu, mis jääb Vikipeediasse ja on kõigile nähtav.

Ursula Erik on viimased kümme aastat Eesti Maaülikoolis inglise erialakeelt õpetanud ja tegelenud tõlketöödega. Alates 2014. aasta kevadest on Maaülikooli tudengid inglise erialakeele kursuse raames kirjutanud rohkem kui 700 Vikipeedia artiklit.

“Doktoritöö osadest võiks valmida Vikipeedia artiklid.”

Tartu Ülikooli materjaliteaduse professor Kaupo Kukli on lasknud juba 2011. aastast alates oma ainetes üliõpilastel Vikipeedia artikleid kirjutada ja on sellega esimeste Tartu Ülikooli õppejõudude seas, kes on vastavat ülesannet rakendanud.

“Tudengite tagasiside on olnud huvitav. Näiteks tõdeti, et “nüüd ei saagi jama kirjutada, sest teised näevad minu kirjutatut”.”

Tartu Ülikooli IT-õppejõud Alo Peets oli 2010. aastal esimene õppejõud Eestis, kes kasutas suures mahus Vikipeedia artiklite kirjutamist õppetöös. Tänaseks on tema alustatu tulemusena TÜ üliõpilased kirjutanud juba üle tuhande artikli arvuti riistvaraga seotud teemadel.

“Vikipeedia on täpselt nii hea või halb, kui heaks või halvaks me ta ise teeme.”

Marko Vainu tegeleb Tallinna Ülikooli ökoloogia keskuses veekogude uuringutega ning Keskkonnaagentuuris ökosüsteemide hindamisega. Tema juhendamisel on TLÜ üliõpilased bakalaureusetöö seminarides kirjutanud referaatide asemel vikiartikleid. 

“Tegelikult on Vikipeedias selliseid asju, mida mitte kusagilt mujalt ei saa.”

Ain Riistan on Tartu Ülikooli Uue Testamendi ja religiooniuuringute lektor ja usuteaduskonna õppekavade programmijuht. Tema juhendamisel on tudengid Uue Testamendi teemal kirjutanud Vikipeediasse üle 70 artikli.

 

Lisaks

Siit saab lugeda uuringut Vikipeedia õppevahendina kasutamisest ning soovitusi vikiülesande paremaks korraldamiseks:

Reinsalu, R.,  Zupping, S.,  Voolaid, E. (2019) Üliõpilaste akadeemilise kirjaoskuse arendamine Vikipeedia ülesande kaudu. Eesti Haridusteaduste Ajakiri, 7(2), 128-153.

Koostöö

Oleme valmis koostööprojektideks. Näiteks 2017. aastal toimus Tartu Ülikooli ja MTÜ Wikimedia Eesti koostöös Miljon+ projekt, mille eesmärgiks oli kiirendada veebientsüklopeedia jõudmist miljoni artikliga Vikipeedia keeleversioonide sekka.

Koostööst Eesti ülikoolidega loe SIIT

Abi alustamisel

Tahaksid vikiülesannet õppetöös kasutada — siin on mõned abistavad materjalid:

Alati võib esmalt ühendust võtta Wikimedia Eesti hariduskoostöö projektijuhiga. Anname nõu ja aitame alustada!

Kontakt: 

Pille Priks
MTÜ Wikimedia Eesti hariduskoostöö projektijuht
pille@wikimedia.ee

Top