28. oktoobrist 3. novembrini keerles Tartus Kultuurikaleidoskoop, mis tutvustas romade kultuuri läbi tantsu, laulu, kirjanduse ja kohtumiste. Projektitegevustes oli oma osa ka Vikipeedial.
Projekti raames toimus Tartu Linnaraamatukogus teemaõhtu “Romad eestikeelses kirjanduses”. Ürituse korraldaja ja projektijuht Pille Priksi sõnul on just kirjanduse vahendusel huvitav jälgida, kuidas teistsugust (antud juhul roma) kultuuri esitletakse, kuidas seda tajutakse ja kui palju sellest üldse väljapoole kogukonda avaldatud on.
Üheks infokanaliks on kindlasti tänapäeval Vikipeedia. Nii tutvustati teemaõhtul ka Vikipeedias leiduvat materjali romade ajaloo ja kultuuri kohta, sest ka Vikipeedia tekstide näol on tegemist eestikeelse (entsüklopeedia)kirjandusega. Huvitava teadmisena tuli kohalviibijatele fakt, et olemas on ka romakeelne Vikipeedia, mille esilehel tervitus “Mishto avilyan ki Vikipidiya” (Teretulemast Vikipeediasse). See on küll palju väiksem kui näiteks meie võrukeelne keeleversioon, kuid sisaldab siiski üle 700 romakeelse artikli. Pille Priks: “Roma keelel on väga palju dialekte, seega tuleb alati täpsustada, millise piirkonna dialektiga tegemist. See Vikipeedia on kirjutatud vlaxi roma keele dialektis, mida räägitakse Rumeenia, Ungari, Serbia, Bosnia aladel.” Igal juhul leiab sellest Vikipeediast lühikirjed nii Eesti (Estoniya) kui Tallinna kohta.
Ka eestikeelses Vikipeedias leidub rohkelt materjali roma kultuuri ja ajaloo teemal. Projekti üheks teavitustegevuseks oli Vikipeedia artiklite loomine. Projekti käigus täienes eestikeelne Vikipeedia selliste artiklitega: Roma lipp, Roma hümn, Romade holokaust, Mustlasromanss, Soome romad. Kes veel ei teadnud, et on olemas üks rahvus, kellel on oma lipp ja hümn, aga pole riiki, siis saab seda Vikipeediast teada.
Pille Priksi sõnul on Vikipeedia üks parimaid infokanaleid ja ta kutsub üles seda rohkem kasutama. Sealne info on kättesaadav kõigile, sest seda ei takista maksumüür ning pealegi jääb avaldatud info nähtavaks alatiseks. “Endalgi on hea, kui info on ühte kohta koondatud ja saan igal ajal kiiresti fakte järgi vaadata või artikli lingina kellelegi saata”, lisab ta.
Projekt päädis 3. novembril kontserdiga ERMis, kus laval oli tantsulavastus “Tulesädemena tantsiksin…” Siingi saab viidata Vikipeediale sest laval olid mitmed värvikad esinejad, kes juba on Vikipeedias koha leidnud näiteks Kalli Pikas, Tiina Pikas ja stuudio Duende, Romaška. Kontserdil tehtud pilte leiab peagi ka Wikimedia Commonsist.
Novembri lõpus on oodata romade teemalise kirjanduse näitust Tartu Linnaraamatukogu IV korrusel. Pille Priks: “Olen kindel, et ka näituse üles seadmisel tuleb Vikipeedia abi kasutada. Kui palju ja kuidas, eks tulge vaatama!”