Üliõpilased täiendasid taas Eesti arhitektuuri ajalugu Vikipeedias

Posted on

2.–3. märtsil toimus Tartu Ülikooli teaduskooli ja MTÜ Wikimedia Eesti korraldatud Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlus. Nagu ka eelmisel aastal said osalejad 30 tunni jooksul kirjutada või täiendada Eesti arhitektuuriobjektide teemalisi Vikipeedia artikleid. 

Võistlustöö täpsemad teemad loositi võistkondadele vahetult enne võistluse algust. Sel korral puudutasid need uuema aja arhitektuuriobjekte, mis pärinevad 20. sajandist. 30 tunni jooksul pidid võistkonnad otsima vajalikku materjali ja kirjutama valmis Vikipeedia nõuetele vastava artikli. 

Kokku oli võistlustules üheksa võistkonda, kelle liikmed esindasid erinevaid Eesti kõrgkoole. Enim tudengeid oli Tartu Ülikoolist, kuid osalejaid oli ka Eesti Kunstiakadeemiast, Tallinna Tehnikakõrgkoolist, Kõrgemast Kunstikoolist Pallas, Tallinna Tehnikaülikoolist ja Eesti Lennuakadeemiast. Võistluse käigus täiendati kokku üheksat artiklit: Eesti Kunstiakadeemia õppehoone, Uus raadiomaja, Tartu Ülikooli raamatukogu hoone, Paide Muusika- ja Teatrimaja, Tallinna Laululava, Pärnu rannahotell, Villa Tammekann, Rapla KEK-i haldushoone ja Sõprus (kino). Need on head näited sellest, kui kiiresti on võimalik kirjutada sisukaid ja põhjalikke artikleid. Eestikeelne Vikipeedia on arhitektuuri valdkonnas saanud taaskord väärtuslikku täiendust. 

Võistkond “Köstrid”. Foto: Mirelle-Liis Jõerand

Esikoha pälvis võistkond Köstrid (Mihkel Köster ja Liis Köster), kes täiendas Rapla KEK-i haldushoone artiklit. Teise koha saavutas võistkond Meestelauluselts S.U.M.E (Mia Marta Ruus, Jan Seilenthal ja Anu Kadri Uustalu), kes täiendas Pärnu rannahotelli artiklit. Kolmanda koha sai võistkond Tõravere Raadio (Mihkel Braun, Hanna-Riin Karu ja Harald Rainer Ainla), kes täiendas artiklit pealkirjaga Villa Tammekann. 

Rapla KEK-i hoone. Foto: MihkelKoster, CC BY-SA 4.0

Esikoha võitjate jaoks oli selline kogemus esmakordne. Liis Kösteri sõnul ärgitas teda osalema võistkonnakapten Mihkel Köster, kes on ise arhitektuuritudeng. Võistluse tarbeks käisid nad Rapla KEK-i hoonet ka kohapeal kaemas. „Suurim katsumus oli raskekoelise arhitektuurilis-kunstilise teksti Vikipeedia jaoks kõlblikuks muutmine. Lugejat ei ole vaja koormata liiga tehnilise ja keerulise terminoloogiaga, mida mõistab vaid arhitektuurikogukond,“ täpsustas Liis. 

Žüriiliige Mait Väljas sõnas, et Vikipeedia artikkel erineb tekstiformaadi poolest mõnevõrra tavapärasest akadeemilisest tekstist, kuigi neil on ka sarnasusi – neutraalne keelekasutus ja erapooletu lähenemine uurimisobjektile, korrektne viitamine jne. „Hea artikkel on selge struktuuriga, toob esile kõige olulisema ja selles ei üritata tekstimahtu kasvatada teisejärguliste detailide või teemaväliste kõrvalehüpetega. Samuti on see ilusas eesti keeles ja mitmekesiste allikatega,“ kommenteeris Väljas. 

Kolmanda koha saavutanud võistkond Tõravere Raadio osales võistlusel juba teist aastat järjest. Võistkonna juht Mihkel Braun märkis, et samal teemal oli huvitav kirjutada ka sel aastal. Samas märkis ta, et Eestis puudub panoraamivabadus ja seetõttu oli artikli jaoks pildimaterjali hankimine keeruline. 

Seekordsel võistlusel olid paljud võistkonnad käinud kohapeal, et oma silmaga kirjeldatavat hoonet näha. Žürii ühe liikme Ivo Kruusamägi sõnul näitab see võistluse kõrgemat taset, kui entsüklopedist enne millestki kirjutama asumist objektiga ka füüsiliselt tutvub. 

Võistlustööde head taset rõhutas ka žüriiliige Robert Treufeldt. „Arhitektuuriobjektide puhul keskenduti lisaks tehnilisele ja arhitektuursele kirjeldusele ka hoonete üsna kaugele taustale. Näiteks selgitati Rapla KEK-i hoone puhul, miks selline omaaegu üldisest arhitektuurikeskkonnast üsna erineva lahendusega hoone üldse loodi,“ sõnas ta. 

Pärnu rannahotell. Foto: Oskar.susi, CC BY-SA 3.0 EE

Artiklikonkurss on seotud Eesti kõrgkoolide tegevusega Vikipeedias, mis toetab meediapädevuse õpetamist. Võistluse 2000-eurost auhinnafondi rahastab MTÜ Wikimedia Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegilise partnerluse programmi kaudu.

 

Top