2024. aasta Wikimania konverents peeti Poolas, Katowices 7.–10. augustil. Geograafilise läheduse tõttu õnnestus sel aastal Wikimaniale lähetada tavapärasest arvukam Eesti esindus. Järgnevalt vahendame osalejate muljeid.
Katowice asub Tartust ca 1200 sõidukilomeetri kaugusel. Tegemist on linnaga Lõuna-Poolas, mille rahvaarv üle kolme korra suurem kui Tartus, ja mis kuulub 5 miljoni inimesega Katowice-Ostrava linnastusse.
Seekord läks Eesti esindus Wikimaniale neljal rattal, mis võimaldas külastada erinevaid teele jäävaid paiku ja koguda rohkelt pildiainest. Nii külastati pildiretke käigus näiteks Bauskat Lätis, Kaunast Leedus ja Jasna Gora kloostrit Częstochowas Poolas. Fotoretke pilte näeb selles kaustas. Vikibussis reisisid lisaks eestlastele ka Wikimedia Soome ja Läti esindajad.
Wikimania mastaabiga üritusel on alati palju nüansse. Mis olid seekordse Wikimania eredamad hetked, mida võiks välja tuua?
Raul Veede: Sisu poolelt tooksin välja vikipedist Lucy Moore’i, kes esines nii mitut puhku naiste kajastamise teemal (selle eri aspektidest oli üsna mitu ettekannet, probleem on püsiv, kuna me ei taha vikiprojektides peegeldada ühiskondlikust kontekstist tulenevaid struktuurseid moonutusi andmekvaliteedis) kui ka rääkis näiteks lõhnade kajastamisest Wikidatas. Arutasime temaga eraviisiliselt nii neid kui muidki teemasid ja oli äärmiselt huvitav.
Minu jaoks olidki konverentsil kõige eredamad hetked isiklik otsesuhtlus inimestega. Ja need vestlused olid igas plaanis kõige kasulikumad, sest neis sai minna just mind huvitavate küsimustega süvitsi, põrgatada ja levitada ideid. Töises plaanis oli kõige suurem õnnestumine, et kohtusin ka paari vikitsitaatoriga. Vikitsitaadid, millele olen viimastel aastatel keskendunud, on Wikimedia üldkontekstis üsna marginaalne projekt, millest ei huvitu WMF ega võeta seda jutuks Wikimaniatel. Seepärast on võimalus sellest rääkida kellegagi, kes teemat tõesti tunneb, üpris haruldane. Lisaks sain esitatud avalduse liitumiseks Wikimedia Polskaga.
Asmah Federico: Mõeldes oma teekonnale Katowicesse, täidab mind tänutunne kogetud elamuste, kohatud inimeste ja saadud õppetundide eest. Wikimedia kogukond on midagi enamat kui lihtsalt teadmiste entusiastide kollektiiv; see on kodu neile, kes otsivad kuuluvust, soovivad panustada ja kasvada. See teekond ei olnud vaid konverentsil osalemine — see oli üheskoos teadmiste tähistamine, sidemete loomine ja koha leidmine, kus saan edasi õppida ja areneda.
Konverentsi päevade jooksul leidsin ideid tulevaste projektide jaoks. Kogukonna energia sütitas minus loovuse ja ambitsiooni. Kujutlesin kultuuri- ja haridussidemete edendamist Eesti ja Malaisia vahel Wikimedia liikumise raames. Lisaks sain inspiratsiooni kaasata Eestis õppivaid Aasia tudengeid osalema kultuuridevahelistes projektides, näiteks Eesti-Taiwani koostöö kaudu “Aasia Vikipeediakuu” projektis.
Robert Treufeldt: Ürituse päevad olid tihedad, üritasin käia ettekannetel, mis käsitlesid vikiprojektide viimist tudengiteni. Paraku üle võtta neist esitlustest on väga vähe, esitleti peamiselt juba tehtud asju. Ainult kolme šoti õppejõu poolt korraldatud paneelis oli ka asjalikke mõtteid, mida Eestisse saaks üle võtta, kuid selleks peab olema võimu tudengeid sundida.
Milliseid uusi projekte või ideid konverentsil tutvustati, mis Eesti jaoks võiksid olla huvipakkuvad? Või oskad välja tuua mõne teema, mis võiks Eestiski tähelepanu pälvida?
Raul Veede: Naiste kajastamise spetsiifikaga oleme Vikitsitaatides pikalt tegelenud ja jätkame samas vaimus, sellele võiks muidugi ka eestikeelses Vikipeedias rohkem tähelepanu pöörata, ent selles osas ma Wikimanial palju uut ja vapustavat ei kuulnud, pigem jagasin meie kogemusi.
Huvitavad olid ettekanded audiomaterjalide kasutamisest, mida Eestis on väga vähe tehtud ja millel on avar perspektiiv – kui meie siin salvestaksime näiteid eesti nimede ja sõnade hääldusest, Eesti avaliku elu tegelaste hääli ja lühiintervjuusid ekspertidega, kuid miks mitte ka näiteks linna- ja looduskeskkonna häälemaastikke, võiks need levida üle vikiprojektide paljudes keeltes. Ideid ärgitas audio kasutamine ka tsitaatide ja autoriõiguse kontekstis. Juba mainitud lõhnatemaatika on üpris huvitav, lõhnadest võiks olla rohkem infot Wikidatas, Vikipeedias, Vikitsitaatides ja küllap teisteski projektides. Ainuüksi sellise võimaliku kajastuse analüüsimine kergitab intrigeerivaid küsimusi.
Asmah Federico: Eesti esindajana osalen ka Aasia ja Kesk-Ida-Euroopa vaheliste piirkondlike suhete loomises. Wikimania konverents on andnud mulle võimaluse teha koostööd delegatsiooniga Malaisiast – riigist, mis on tuntud oma uuenduslike algatuste poolest põlisrahvaste keelte digiteerimisel ja efektiivse tudengite kaasamise poolest Wikimedia tegevustesse. Selle koostöö eesmärk on tugevdada Aasia ja Ida-Euroopa Wikimedia kogukondade vahelist sidet, keskendudes teadmiste ja kogemuste jagamisele mitmekeelse ja kultuurilise sisu arendamisel. Pärast konverentsi olen saanud arutada ja ootan pikisilmi Wikimedia Malaisia kogukonna ja Wikimedia Eesti vahelist vahetusprogrammi, mille raames toimub artiklikirjutamise võistlus.
Tänu William Bothe ettekandele „Ülikoolid ja Wikimedia: osaluse suurendamine tudengite kaasamise kaudu” sain väärtuslikke teadmisi tudengite kaasamise ja osaluse säilitamise kohta. Tema soovitused on olnud kasulikud, et ennetada võimalikke probleeme tulevikus ning rakendada häid nõuandeid tudengite osaluse parandamiseks.
Loodan, et see koostöö avab uusi võimalusi ühiste projektide kaudu ja edendab sügavamat arusaamist kahe piirkonna vahel. Samuti oodatakse, et see laiendab Wikimedia projektide tugivõrgustikku Malaisias, eriti keele ja kultuuri säilitamise valdkondades. Eestis soovime aga suurendada kõrgkoolide üliõpilaste osalust.
Mida võtsite Poolast kaasa, mida sooviksite oma töös või tegemistes rakendada?
Raul Veede: Palju sain ideid rakendamiseks Vikitsitaatides, oleks vaid aega ja energiat. Ühtlasi adusin taas kord vajadust olla veelgi ettevaatlikum oma töövõime kulutamisel. Kui vanasti püüdsin igast konverentsist kogu aeg viimast võtta, siis seekord planeerisin sihilikult vähe ettekandeid ja rohkem isiklikku suhtlust. Sain ka osta koju kaasa suures koguses kirjandust, mis ajapikku loodetavasti täiendab mitte üksnes Poola kultuuri kajastust Eesti Vikitsitaatides ja Vikipeedias, vaid mujalgi Eesti kultuuriruumis.
Robert Treufeldt: Kokkuvõttes oli väga tore, et esindatud oli Eesti vikipedistide niivõrd eripalgeline ja rohkearvuline seltskond. Tihenesid meie sidemed Soome ja Läti kaasteelistega ja vähemalt ühe Taiwani kontakti sain juurde, tulevik näitab, kui olulise või kui suure kaastöö potentsiaaliga.
Wikimania on Wikimedia liikumise aastakonverents, kus osalevad tuhanded vikipedistid ja teised Wikimedia liikumisega seotud inimesed üle kogu maailma. Wikimania 2025 toimub 6. – 9. augustil Nairobis.
Intervjuu pani kokku Pille Priks.