14.-17. septembril toimus Gruusia pealinnas Tbilisis Wikimedia CEE Meeting 2023, kus oli kohal ka Wikimedia Eesti esindus. Mis üldse on akronüüm CEE taga ja mismoodi see Wikimedia Eestiga haakub? Muljeid jagavad ka Tbilisi kohtumisel osalejad.
Mis on Wikimedia CEE?
Wikimedia CEE (Central and Eastern Europe) on partnerlusvõrgustik, mis ühendab Kesk- ja Ida-Euroopa Wikimedia kogukondi. Grupi peamine eesmärk on edendada selle piirkonna Wikimedia projekte ning tõhustada regioonis Wikimedia organisatsioonide omavahelist koostööd.
Wikimedia CEE asutati 2011. aastal Iisraelis toimunud Wikimania konverentsil. Kuigi lähem koostöö sai alguse CEE Spring artiklivõistluse korraldamisest Vikipeedias 2015. aastal, oli see esimene kord, kui ühe suurema piirkonna Wikimedia organisatsioonid otsustasid koostööks kokku tulla. Praeguseks on võrgustikus üle kolmekümne liikme, nende hulgas Wikimedia Eesti. Võrgustik on käivitanud koostöö tõhustamiseks CEE Hub-i, millel on oma strateegia ja eri riikide esindajatest koosnev juhtpaneel. Projekti tööd rahastatakse Wikimedia Foundationi toetusest. Muu tegevuse kõrval korraldab võrgustik ühiselt iga-aastast artiklivõistlust CEE Spring, et toetada Kesk- ja Ida-Euroopa teemaliste Vikipeedia artiklite loomist ja täiendamist ja seeläbi teadlikustada piirkonna ajalugu, kultuuri ja traditsioone.
Iga-aastased kohtumised
Ükski võrgustik ei toimi ilma liikmete vahelise kommunikatsioonita. Wikimedia CEE liikmete esindajad kohtuvad iga sügisel regiooni mõnes linnas. Kõige viimane CEE kohtumine toimus 14.-17. septembril Gruusia pealinnas Tbilisis, kus kohal oli ka Wikimedia Eesti esindus. Neli päeva väldanud kohtumise programmi mahtusid nii koosolekud, töötoad, ettekanded kui ka kohaliku kultuuri ja vaatamisväärsustega tutvumine. Wikimedia Eestit esindasid konverentsil Pille Priks, Ursula Erik ja Jaan Meriniit. Neljanda eestlasena oli Tbilisis kohal CEE juhtkomitee liige Käbi Laan.
Millised on muljed Gruusia kohtumiselt ?
Ursula Erik: Mina olen käinud kahel CEE kohtumisel, 2018. aastal Serbias Belgradis ja nüüd siis Tbilisis. Kõige rohkem nende kohtumiste juures meeldib mulle sõbralik õhkkond – võid minna just sinna töörühma, mis huvi pakub ja ei pea oma ‘kvalifikatsiooni’ tõestama.
Tbilisis tegime ettekande ja saime pärast paljude huvitavate inimestega vestelda, kellele meie teema elevust pakkus. Seega, ettekannet tasub teha. Teine tähtis asi on toimumispaik. Tbilisist jääb mulle pikaks ajaks avaruse ja sõnastamatu ‘miski’ tunne, mis meid tabas, kui funikulööri lõpp-peatuses all orus laiuvat linna ja mägesid vaatasime. Keegi ütles kunagi meedias, et Gruusia on kahtlemata euroopalik – Tbilisi on seda tõepoolest ja lisaks sõbralik ja soe. Paras jahmatus olid sealsed linnakoerad, kes omapäi linnas ja kohvikutes ringi jalutasid.
Käbi Laan: Gruusia võõrustajad olid muidugi imeliselt suure südamega ja konverentski kokku jättis sooja ja mõnusa tunde ning on suur au, et sain olla osa Gruusiasse reisivast delegatsioonist. Kohalikega sai koos nii ettekandeid kuulatud kui ka tantsitud – kõike Ida-Euroopale omast kogetud.
Pille Priks: Mina olin sellisel üritusel esimest korda. Võrgustiku kohtumised on vajalikud selleks, et inimesed saaksid üksteisega tuttavaks just kogemuste vahetamise eesmärgil ning heal juhul kasvab sellest välja ka edasine koostöö. Sellel kohtumisel said paljud nimed omale näo – inimesed kelle nime olen varem näiteks e-kirjades näinud, olid nüüd päriselt seal ja sain nendega tuttavaks. Ja nagu teised juba mainisid, siis vastuvõtjamaa Gruusia külalislahkus oli imetlusväärne.
Millist tähtsust omab CEE võrgustiku liikmeks olemine WMEE jaoks?
Ursula: WMEE jaoks on tähtis teada, mida teised teevad, ja ennast nähtavaks teha. Alati on mõni väga hea mõte, seekord näiteks avastasin Wikimedia Tšehhi humoorika video Vikipeedias vea parandamise kohta. Ja kohtab väga toredaid inimesi ning saab omadega lähemalt tuttavaks!
Käbi: Kesk- ja Ida-Euroopa vikimaastiku kujundamisel kaasa rääkimisel on sellised regionaalsed konverentsid ideaalseks platvormiks. Ka Tbilisi kohtumisel võeti kuulda kõiki, kes soovisid sõna sekka öelda. Selline esindatus tagab ka selle, et ka baltimaade eripära võetakse laiema pildi kujundamisel arvesse.
Pille: Arvan, et CEE piirkonna võrgustik on vajalik just eelkõige koostöö, kogemuste vahetamise ja üksteiselt õppimise jaoks. Hea on tunda, et näiteks meie siin Eestis ei ole üksi ja teistel on samasugused probleemid, mured ja rõõmud. Ka teiste töövõitudest on hea kuulda, sest see annab motivatsiooni juurde
CEE HUB on praegu veel värske ja noor projekt, kuid tundub, et see otsib oma teed. Nagu ikka, kui laeva hästi juhtida, siis see püsib kursil. Arvan, et projektil on tulevikku, sest võrgustik tundub elujõuline ja osalejad on tahtmist täis.
***
Wikimedia Eesti esines Tbilisis ettekandega “Vikipeedia kasutamine hariduses Eesti moodi” (“Education with Wikipedia in Estonian Way”), milles andsime lühiülevaate Vikipeedia kasutamisest hariduse kontekstis – kuidas see algas ja mida oleme tänaseks saavutanud. Ettekande jaoks valmis ka video Tartu – eestikeelse Vikipeedia pealinn, milles Ivo Kruusamägi räägib koostööst Vikipeedia ja Tartu Ülikooli vahel.