Vikipeediasse üle 2000 artikli loonud vikipedist Geonarva kasutab Vikipeediat kooliõpilastele geograafia õpetamisel ning enda kirjutamisoskuse arendamiseks.
Oled Vikipeedias toimetanud aastast 2006. Kuidas sa Vikipeediasse kaastööliseks jõudsid?
Alustasin eesti keele õppimist 1997. aastal ning aastaks 2006 jõudsin tasemeni, mis võimaldas mul juba artikleid kirjutada ja täiendada. Samuti sai see kirjutamisoskuse arendamise viisiks.
Kuidas siis Vikipeediasse suhtuti ja kuidas on see ajas muutunud? Aga sinu enda arvamus?
Loomulikult oli tol ajal Vikipeedia roll palju väiksem ja arvati, et sealsed andmed ei ole usaldusväärsed. Praegu on Vikipeedia muutunud info peamiseks allikaks ning selle usaldusväärsus on tõusnud, kuigi õpetajate suhtumine Vikipeediasse on endiselt pigem negatiivne või neutraalne. Minu arvates on see hea allikas selleks, et saada esmane ettekujutus otsitavast asjast ning leida huvipakkuval teemal infot ja seda eri keeltes.
Oled seni loonud enam kui 2000 artiklit, aga mida sa veel kirjutada sooviksid? Räägi natuke, et millest sulle kirjutada meeldib või millest kirjutamist vajalikuks pead.
Palju artikleid on siiani kirjutamata geograafia ja keemia teemadel. Selles mõttes on minu arvates kaks suunda – esiteks tuleb kirjutada laialt levinud asjadest, mille kohta artiklid on olemas kõikides suurtes Vikipeeadia versioonides. Teiseks on vaja põhjalikult kirjeldada Eestis toimunud ja toimuvat – inimesi, kohti, ajaloolisi sündmusi jne. Kasutan tihti ka inglis- ja venekeelset Vikipeediat, sest need on põhjalikumad.
Mida huvitavat sa veel Vikipeedias teed? Kuidas on Vikipeedia mõjutanud sinu elu?
Võimalusel täiendan artikleid, mis aitavad geograafiat õpetada. Proovisin ka õpilasi selleks kaasata, aga kogemus on pigem negatiivne, sest õpilaste keeleoskus on üsna kehv ja toimetamise maht on päris suur. Küll aga räägime koolitundides informatsiooni usaldusväärsusest ja viitamise vajadusest.
Sind on olnud näha mitmel artiklivõistlustel. Millisena näed võistluste rolli Vikipeedias?
Artiklivõistlus on hea võimalus anda suund inimestele, kes pole kindel millest kirjutada. Samuti on olemas üsna ambitsioonikad inimesed, kelle jaoks võistlustes osalemine on eraldi väljakutse.
Oled lisanud Wikimedia Commonsisse üle 500 faili? Kuidas sa kirjeldaksid visuaalse materjali rolli Vikipeedias?
Minu arvates on visuaalse materjali roll tohutu suur, sest tekst ilma piltideta on igav ja väsitav. Samuti Vikipeediasse üles laaditud pilte saab tasuta kasutada oma õppematerjalides. Mulle endale meeldib teha fotosid tänavatest.
Kuidas sinu arvates oleks võimalik tuua rohkem kaastöölisi Vikipeediasse? Kuidas tagada kvantiteedi kõrval kvaliteet?
Mõlemad asjad on päris rasked ja keerulised – artikleid ju kirjutavad vabatahtlikud, kellel on soov, vaba aeg ja teadmised ning korralik kirjutamisoskus. Tasuta töötada võivad inimesed alles siis, kui neil on mingit teine motivatsioon, näiteks tudengid ja õpilased arvestuse saamiseks.
Kui saaksid, mida Vikipeedia puhul muudaksid (tehniliselt, sisuliselt, protsessi mõttes)?
Oleks hea, kui oleks lubatud kehtiva autoriõigustega allikaid, mida tohiks artiklite kirjutamisel täismahus kasutada.
Milline on Vikipeedia roll ühiskonnas? Milline võiks olla selle tulevik?
See on universaalne infoallikas, mis võiks asendada kõiki erinevaid infoallikaid ning sinna saaks sisestada kogu info ja seda seal säilitada.
Küsimusi esitas Pille Priks
Fotod: Geonarva, CC BY-SA 4.0
Intervjuu valmis seerias “Vikipeedilisi vaatlusi“.