“Minu Vikipeedia teekond algas väga isekatel põhjustel.” Üle kümne aasta Vikipeediasse panustanud vikipedist LeeMarx räägib oma Vikipeedia missioonist.
In the past, i had the same problem, but i finally found the right solution. Zofran, generic name http://collegiogallio.it/96249-dapoxetina-non-funziona-80888/ for zopiclone (zopiclone hydrochloride), is a central nervous system depressant. You will not experience a negative impact on your health when using this medicine.
If you are taking ivermectin for the first time, see if you can stop it right away and stop taking any other medicines that can interact with it. The risk of melanoma in people with fair skin is higher than for durata levitra e viagra those with darker skin. Clomid, a synthetic form of the hormone progesterone, is used to treat female infertility.
Oled olnud Vikipeedias tegev juba 2013. aastast. Kuidas sa selleni esmakordselt jõudsid?
Eelmisel kümnendil sai väga palju mängitud arvutimängu Football Manager. Selles mängus puudusid Eesti liigad, seega tuli need ise luua. Kahjuks puudusid tol ajal igasugune liiga ajalooga seotud statistika, ka inglise keelses vikis oli tühjus, ning sealt sai ka alguse minu Vikipeedia missioon. Hakkasin kirjutama Eesti jalgpalli liigade ja klubide statistikat/ajalugu, mida hiljem oli hea mängu andmebaasi ümber kirjutada. Võib öelda, et minu Vikipeedia teekond algas väga isekatel põhjustel.
Vikipeedias oled loonud ligi 900 artiklit. Missugustel teemadel sulle meeldib kirjutada? Mida sa peale selle veel Vikipeedias teed?
Põhiteemaks on mul on olnud kõik mis on seotud Eesti jalgpalliga. Mängijad, klubid, liigad, karikad jne. Teiseks lemmikteemaks on minu kodulinna Pärnuga seotud teemad. Üldiselt ma kirjutan artikleid ainult teemadel, mis mulle endale parasjagu huvi pakuvad.
2023. aasta algusse jääb sul suurem aktiivsuspuhang ning viimasel CEE kevade artiklivõistlusel olid sa enim artikleid loonud osavõtja. Mis on sind motiveerinud neid tuhandeid muudatusi tegema?
Ei teagi kus see motivatsioon täpselt tuli. Pärast pikka pausi tegin ühel päeval vikipeedia lahti ja hakkasin tegema. Pärnu artiklid olid jälle isiklikust huvist tingitud – tahtsin teada kõikide linnapeade kohta niipalju kui infot leidub, nüüd tean. Kesk- ja Ida-Euroopa teemalisel artiklivõistlusel (CEE kevad) motiveeris ilmselt see, et tegu oli võistlusega – tekkis sportlik hasart. Alguses mõtlesin, et kirjutan ainult jalgpalli artikleid, aga siis teisel nädalal avastasin soovitud artiklite loendi ja seal oli väga palju huvitavaid teemasid, mida oli eneseharimiseks väga hea eesti keelde tõlkida. Eriline infojanu tekkis Ukraina kultuuri ja ajaloo suhtes. Aga ka käimasoleva sõja kohta on Vikipeedia hea koht info saamiseks ja seepärast kirjutan sel teemal ka edaspidi.
Oled panustanud ka fotodega Pärnu linnavaadetest Wikimedia Commonsisse. Mis sind selle teema juurde tõmbab ja kuidas sa kirjeldaksid visuaalse materjali rolli Vikipeedias?
Mulle endale väga meeldib vaadata pilte stiilis ‘enne ja nüüd’. Vikipeedias leidub pilte erinevatest aegadest ja neid on hea vaadata, eriti kui need kohad pildil on sinu jaoks tähenduslikud. Sellepärast proovin ka anda oma panuse, et 10-20 aasta pärast on kellegil (mul endal kindlasti) huvitav neid pilte vaadata ja oma ajaga võrrelda.
Kuidas sinu arvates oleks võimalik tuua rohkem kaastöölisi Vikipeediasse? Kuidas tagada kvantiteedi kõrval kvaliteet?
Ma ei usu, et seda kuidagi kunstlikult on üldse võimalik teha. Kõik juba teavad niikuinii mis asi see Vikipeedia on ja need kellel on huvi oma panust anda, need juba on siin või tulevad loomulikul teel juurde.
Kui saaksid, mida Vikipeedia puhul muudaksid (tehniliselt, sisuliselt, protsessi mõttes)?
Hea oleks, kui igast võimalikust teemast oleks olemas näidisartikkel, mida saaks eeskujuks võtta uute artiklite tegemisel ja olemasolevate artiklite korrastamisel. See loend näidistest võiks olla kergelt leitav ka uutele kasutajatele.
Kas tehisintellektist on Vikipeediale kasu või kahju?
Ma pole piisavalt pädev sel teemal, et seisukohta võtta.
Milline roll on sinu arvates Vikipeedial ühiskonnas?
Ma arvan, et Vikipeedia teeb meid kindlasti palju targemaks ja/või teadlikumaks erinevatel teemadel. Tänast maailma ei kujutaks ettegi ilma Vikipeediata. Usaldusväärset infot oleks internetist väga raske leida.
Küsimusi esitas Pille Priks
Fotod: LeeMarx, CC BY-SA 4.0
Intervjuu valmis seerias “Vikipeedilisi vaatlusi“.