Eestikeelne Vikipeedia saab 9-aastaseks!

Posted on
Eestikeelse Vikipeedia 9. sünnipäev

Kui Vikipeedia tähistas käesoleva aasta jaanuaris oma kümnendat sünnipäeva, siis eestikeelne versioon jõuab juba 24. augustil oma üheksanda tähtpäevani.

Kasvades esimese eluaasta jooksul välismaiste estofiilide käe all, sai eestikeelne Vikipeedia õige hoo sisse alles 2003. aasta keskpaigas, kui selle projekti  juurde leidsid tee esimesed aktiivsemad eestlased. Nõnda saab tõsisemast arengust rääkida küll ainult viimase 8 aasta vältel.

Selle aja jooksul on alguse saanud enam kui 87 000 artiklit ja seda on rohkem kui E(N)E-s või plaanitakse TEA entsüklopeediasse. Selle teostamiseks ei ole kulutatud kümneid miljoneid eurosid, vaid selleni on jõutud kõigest mõnekümne vabatahtliku visa töö tulemusena.

Tublist saavutusest annab aimu asjaolu, et Vikipeedia keeleversioonide seas paigutume igati arvestatavale 40. kohale, mis on eesti keele kõnelejate hulgale mõeldes kahtlemata tähelepanuväärne. Kaugele selja taha jäävad muuhulgas ka näiteks gruusia, kreeka,  tai ja läti keel.

Samuti on eestikeelsest Vikipeediast väiksemad paljud maailmas 20 enimkõneldud keelele vastavad Vikipeedia versioonid (bengali, pandžabi, telugu, marathi, puštu, jaava ja gudžarati) ning rääkimata hiina keele wu, kantoni ning Min Nani murretest, mida oleks sobilik käsitleda eraldiseisvate keeltena.

Kui võrrelda saabuvat vanust Eesti entsüklopeedia väljaandmiseks kulunud 22 aastaga, siis ei ole imestada, et eestikeelses Vikipeedias on veel palju tegemist vajavat. Kiirustades head asja teha ei saa, aga eestlased väärivad ühte korralikku omakeelset entsüklopeediat ja selle nimel oleme ka valmis pingutama. Mida rohkem on aga neid vabatahtlikke, siis seda kiiremini meie omakeelne veebientsüklopeedia täiskasvanuikka jõuab.

Lisaks tähistas võrukeelne Vikipeedia möödunud kuul oma kuuendat sünnipäeva.

Top