Eestikeelse Vikipeedia aasta fotograaf 2017: Kristian Pikner

Posted on

Alates novembrist 2016 on eestikeelses Vikipeedias valitud kuu vikipedisti ja augustis 2017 anti esmakordselt välja ka Vikipeedia sõbra auhind. 2017. aasta lõpus lisandub sellesse perekonda veel üks tiitel: eestikeelse Vikipeedia aasta fotograaf. Esimeseks selle tiitli võitjaks on Kristian Pikner.

The best answer is to consult with a fertility specialist who is familiar with the pill. Priligy 30 mg tablet is can i buy paxlovid privately Adrian a non-sedating antidepressant. It is used not only for this purpose, but also for other related gynecologic conditions including endometriosis and cervical dysplasia.

If you were looking for a very powerful and long lasting erectile dysfunction pill, with very little side effects, then here is the pill for you.suhagra 100 should last you at least 10 or so hours if taken as prescribed, and is a good option for a mild or moderate case of ed. The dosage you can take is usually as paxlovid prescription telehealth recommended by your doctor. Generic pzp 1.5mg is also used to treat the symptoms of benign prostatic hyperplasia (bph), where the prostate gland keeps growing as the semen pool.

Räägi, kes Sa oled ja millega tegeled.

Pean ennast hobifotograafiks, kellele meeldib jäädvustada seda, mille saan objektiivi ette loodusest: linnud, loomad, taimed ja putukad ning loodusnähtused.

Olen õppinud ehituspuusepp-palkmajaehitajaks. Ka praegu töötan igapäevaselt ühe oma lemmikmaterjali – puiduga. Maja ehitamist tuleb ette harva, kuid see-eest on mul võimalus olnud valmistada kõike maja juurde kuuluvat – treppe, aknaid, mööblit jne. Huvi puidutöö vastu on mul olnud enda mäletamist mööda juba lapsepõlvest saadik.

Virmalised_17.03.15
Virmaliste pildistamine paelub Kristianit eriti tugevalt. See tema fotojäädvustus virmalistest Varbla vallas on valitud Commonsi eeskujulike piltide sekka ning sellest on saanud Vikipeedia digihariduse konkursi tunnuspilt. [pilt Commonsis]

Kuidas jõudsid fotograafia juurde?

Pildistamise juurde jõudsin üsna juhuslikult, nimelt hakkasin sellega tegelema siis, kui sain endale onu fotoaparaadi. Alguses ei osanud ma sellega väga midagi teha – proovisin jäädvustada lilli, liblikaid ja putukaid ehk siis kõike ümbritsevat. Hakkasin järk-järgult internetist fotograafiaga seonduvat ise omandama, sest mul tekkis huvi katsetada uusi ideid. Lugesin erinevaid artikleid kaamera põhifunktsioonide, kompositsiooni jm kohta ning õppisin seejärel kasutama oma olemasolevat kaamerat. Samal ajal tekkis mul huvi fotode töötlemise vastu, mistõttu tuli mul omal käel õppida selgeks Photoshopi programm. Üha enam tundsin, et minu teadmised olid üle olemasolevast kaamerast ja selle võimalustest, misjärel tuli soetada uus aparaat. Loodus ja selle jäädvustamise aga köitis mind endiselt. Viimase kordumatuse tõttu ning tehnika arenedes oli mul võimalus osta endale droon ning näha kõike, mida pildile saada, hoopis uuest perspektiivist. Sellega seoses tuli muidugi jälle tunde veeta arvuti taga, et saada selgeks vastavad programmid.

1024px-Merisk_-_Eurasian_oystercatcher_-_Haematopus_ostralegus_(1)_copy
Meriskid Jaagu lõppu madalas vees Lääne-Eestis. HELP8. [pilt Commonsis]
Kuidas leidsid enda jaoks Vikipeedia? Mida arvad fotode lisamisest veebientsüklopeediasse?

Sain läbi Facebook´i kutse osaleda fotokonkursil, mille teemaks oli “Head Eesti Looduse Pildid”. Otsustasin konkursil osaleda ja saatsin sinna ligikaudu 100 fotot ning 2016. aastal tunnustati minu panust kvaliteetfotode lisamisel. Pärast seda olen hakanud osa võtma erinevatest üleskutsetest, mis on olnud seotud loodusfotode esitamisega.

Mulle meeldib Vikipeediasse pilte lisada, kuna ühest küljest on see hea viis oma töid läbi erinevate artiklite üle maailma jagada. Teisest küljest on see mulle tunnustus, kui keegi artiklite autoritest kasutab oma loodud teksti illustreerimiseks minu fotosid.

Varbla_kirik_-_Varbla_church_(3)
Droonifotograafia ei ole Kristianile võõras. See pilt Varbla kirikust jõudis Vikipeediasse seoses seitsmenda HELP pildikogumisega 2016. aastal. [pilt Commonsis]
Paljud Sinu fotod on sündinud Varbla kandis. Samas ei näi Sulle võõrad olevat ka Pärnu ja Sindi. Kuidas kirjeldad oma lemmikvõttekohti?

Looduse pildistamine pakub päris palju väljakutseid ja seepärast olen valinud võttekohtadeks endale tuntumad paigad. Olen kogu oma elu elanud Varblas, kooli ajal ka Pärnus. Ilmselt seepärast olen peamiselt pildistanud Varbla vallas ning Pärnumaal. Kuna elan rannikul, on mulle kõige südamelähedasem meri ja selle muutumine vastavalt ilmastikuoludele.

Millised fotod on sulle endale kõige lähedasemad või erksamalt mällu sööbinud?

Kõige lähedasemad on olnud mulle fotod virmalistest, kuna nende ilmumine taevasse sõltub paljudest teguritest – päikesest, pilvedest, valgusest… ning nende tabamine ei ole alati võimalik või vähemalt mitte sel määral, kui algselt planeeritud.

1024px-Riiulpilv_-_Shelf_cloud_(2)_copy
Riiulpilv Varblas. HELP8 foto, mis valiti detsembris 2017 Wikimedia Commonsi eeskujulike piltide sekka. Nõnda on see Kristiani kuues FP-märgisega pilt. [pilt Commonsis]
Sind on valitud parimaks pildilisajaks viimase kahe HELP pildikampaania juures ja premeeritud 2017. aasta pildikorje võitjana. Mitmed sinu fotod on saanud eeskujuliku pildi märgise ning neid võib leida järjest suuremast hulgast vikiartiklitest. Oli selline edu ootuspärane? Kuidas suhtud säärasesse vastuvõttu?

Kindlasti ei osanud ma sellist edu ette näha, kuid loomulikult on mul väga hea meel, et minu töid on tunnustatud. Samas leian, et taoline äramärkimine paneb mind end arendama ja veelgi paremaks saama.

1024px-Pärnu_papiniidu_sild_(2)_copy
2017. aasta suvel sai Vikipeedias tehtud üleskutse, et inimesed jäädvustaksid tulevase Rail Balticu trassi ja lisaksid neid pilte Vikipeediasse. Nii jõudis Wikimedia Commonsisse ka see Kristiani foto Papiniidu sillast Pärnus. [pilt Commonsis]
Küsimusi esitas Ivo Kruusamägi.

Intervjuu valmis seerias “Intervjuud vikipedistidega”, mille eesmärgiks on tutvustada inimesi, kes aitavad Vikipeediat luua.

Top