Lugu ega ajalugu osta ei saa

Posted on

Ajapööristes püsijatena teavad Soome lahe vastaskaldail olevad hõimurahvad hästi, mis vahe on arvamustel ja meelevaldsetel tõlgendustel. 60 aastat okupatsiooni jättis sügava augu teineteise kohta käivatesse teadmistesse, ajal mil Eesti ajalugu ei olnud Soome ajaloos olemas. Ja vice versa. Soovimata, et meie ajalugu  kirjutataks  meie eest, tuleb meil muule maailmale tutvustamiseks ajast, mil mälu ja ajalugu oli suuline ning vaid lauluvärssides, lood ise kirja panna. Sest ajal on lugu. Omaette põnev teema mälu puhul on, et millisel moel me nüüd ajas tagasi vaatame ning kuidas erinevaid mälestusi ja minevikusündmusi meenutame. Andrei Hvostov on juhtinud õigesti tähelepanu, et me ei suuda ajaloos teatud asjadest üle olla ning see takistab meid vaatamast sündmustele teaduslikust kõrgusest ning objektiivselt. Minevikus käidud nüüdseks rohtunud teerajad on mineviku kaudu olevikus ning mõjutavad tulevikku. Mnemoajalooliselt pakuvad huvi ka Vikipeedia artiklid, sest see ajaloo haru otsib vastuseid küsimustele, miks autorid kirjutavad just nii ja mitte naa?  Millised on mnemoajalooliselt meie mälukihistutes ja setetes nt.  nuiasõda või saamid ja metsasoomlased. Selles vallas sattus mulle pihku mnemoajalooline süvakäsitlus Catherine Gibsoni sulest ajaloo ning mälu piirimailt, „Borderlines Between History And Memory“.

To use doxycycline in dogs, there is not an antidote. When did generic versions become tab atarax 10 mg price available for clomid? All valacyclovir chemist warehouse are in liquid form and can be stored in the refrigerator or freezer for two to four weeks.

These effects can be severe and life-threatening, so be sure to check with your doctor before using the drug. Please feel free to contribute to the Lugulu post using your own photos. You should know that medicines can cause side effects.

I can go for an hour on the treadmill without having an attack or having a bad reaction. What are the side effects Horten penicillin ohne rezept kaufen of ivermectin injectable cattle wormer? When you take doxy med, it may also help to take amitriptyline as well (you have asked about whether it's better to take 2 pills of doxazosin and 3 pills of.

imgp2768
Auhinnatud ja huvilised jutuhoos (Autor: Käbi Suvi)

Valgete laikude täiteks Soome-Eesti sajanda juubeli künnisel peeti eesti- ja soomekeelses Vikipeedias esimene ühine artiklite kirjutamise võistlus ajavahemikus 6. dets. 2016 – 5. jaan. 2017. Mõõduvõtmisega  sooviti teha Soomele omapoolne kingitus eestikeelsete Vikipeedia-artiklite kujul. Ühtlasi sooviti tõsta eesti-ja soomekeelse Vikipeedia koostöö uuele tasemele. Eesmärgiks oli kirjutada ja täiendada Soome ning  soomlaste kohta käivaid artikleid eestikeelses Vikipeedias ja tõsta Eesti ning eestlaste kohta oleva teabe hulka soomekeelses Vikipeedias. 

Parimad kirjutajad selgitas välja žürii. Hindamisel võeti arvesse nii artiklite kvaliteeti kui ka teema olulisust. Auhinnad panid välja Wikimedia Eesti, Eckerö Line, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus ning teised koostööpartnerid. Auhindade pidulik üleandmine toimus 27. jaanuaril Tallinnas Soome Vabariigi suursaatkonnas. 

Kokku kirjutasid või täiendasid Eesti 20 osalejat üle 120 artikli, lisaks kirjutas võistluse ajal veel mitu kasutajat, kes võistlusele ei registreerunud, kokku vähemalt 10 Soome-teemalist artiklit. Esiletõstmist väärib teemade kirevus, autorite mitmekülgsus,  lugude  põnevus ja asjaolu, et pärjatud autorid kirjutasid rohkem kui ühe loo. Vähe on teada metsasoomlastest, saamidest ning nuiasõjast. Praegune soome suursaadik on pärit sealtkandist, kust nuiasõja sõduridki, kes vastavalt oma deviisile ei saanud õigust muul moel, kui seda hankides. Tänuväärsed  on kirjutised peatselt kõrgust võtvast satelliidist Aalto-1, spordist, firmadest, ansamblitest ja paljust muust. 

imgp2763
Wikimedia Suomi juhatuse esimees Heikki Kastemaa (Autor: Käbi Suvi)

Noarootsist pärit rannarootsi juurtega võitja kasutajanimega Njosnavelin pani kirja lood Soome ristisõdadest, Soome maapäevast, Rootsi Teatrist, Hamina rahust, Nuiasõjast ning samuti täiendas artikleid Turu, Pori ja Ahvenamaa kohta.

Küsimusele, mis pani autoreid sulge haarama, vastati pea ühest suust, et kirglikust süvahuvist teema vastu. Näiteks on saamidest kirjutanud autor  Ott Heinapuu (kasutajanimega Ohpuu) selle teema huviline olnud juba üle 20 aasta.

Kõik osavõtjad said Wikimedia Suomi poolt virtuaalse põdrasüdamemärgi.

Vt. https://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Soome-Eesti_artikliv%C3%B5istlus

__________
Artikli autoriks on Wikimedia Eesti vabatahtlik Margit-Mariann Koppel

Top